Choď na obsah Choď na menu
 


Vyznanie slovanskej viery

1. 1. 2009

Veríme v slovanských bohov. Veríme v múdrosť, dobro a krásu ukrytú v ich tvárach. Slovanský bohovia sú zdrojom života, moci a šťastia. Viera v nich je pokračovaním nášho dedičstva.

Slovanský bohovia, ctený po celé tisícročia, sú pre nás najkrajším a srdcu najbližším zobrazením božskej moci. Bohovia tvoria usporiadaný, mnohotvárny, vzájomne sa doplňujúci súladný celok. Je to poriadok utvorený z chaosu.

Veríme, že bohovia dávajú zmysel nášmu bytiu, veríme, že ochránia od zabudnutia činy našich predkov, nás, našich detí a vnukov. To, čo je najhodnotnejšie, bude ďalej predávané v kruhu obnovujúceho sa života.

Uznávame, že smrť človeka znamená koniec jeho telesného bytia. Je podmienkou prechodu do novej, celkom odlišnej podstaty bytia. Je odhodením starej, už vyčerpanej formy. Odmenou pre šľachetných a vytrvalých je vstupovanie v neustále vyššie úrovne bytia, viac uvedomelé, viac dokonalé, bližšie bohom.

Ľudská veda nedosiahla úroveň dovoľujúcu rozhodne určiť podstatu vesmíru, vieme však o jeho neustálom raste. Môžeme sa spojiť s týmto rozvojom. Stály vzrast naplňuje obsahom naše životy a dáva vieru v pretrvanie našich činov.

Vyznávame strohé mravné zásady. Slovan žije dôstojne, čestne a šľachetne. Pranieruje lenivosť, zbabelosť, ľahkomyseľnosť a povrchnosť. Najhoršia zo všetkého je zrada.

Sme nepriateľmi malosti, nadovšetko zavrhujeme nedostatok vôle zbaviť sa jej. Rozvíjame to, čo je v nás najlepšie. Prijímame zodpovednosť za naše činy. Rastieme a tvoríme, tak je nám to určené.

Sme obrancami svojho: našich rodín a nášho spoločenstva. Bránime právo života na vlastnom území, bránime územia našej civilizácie. Tento záväzok vyplýva z najzrejmejších práv prírody.

Naše obrady sú spojené s rytmom prírody, nachádzame múdrosť v pravidlách prírody a v božských zákonoch v nej obsiahnutých. Obrady sú pestovaním zväzku medzi spoločenstvom etnickým a duchovným. Spoločné modlitby a večere. Pocta skladaná predkom. Obete konané bohom. Vraciame význam starobylým rodným sviatkom.

Dôverujeme rozumu, žriedlu ľudského poznania. Dôverujeme našim silám, ktoré dávajú možnosť neustálej obmeny. Dôverujeme duši, božskému prvku v človeku.

Naše spoločenstvo nás obdaruje mocou, dáva nám podporu. Spoločne získavame to, čo je v nás najcennejšie, teda to, čo je ako jediné hodné pozornosti.

 

Prevzaté s web stránky http://www.slowianskawiara.pl/indexslowacja.html

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Pravopis

(Vladimir, 21. 5. 2013 19:48)

Vážení.... ak čítam nejaký pokus o informáciu a vidím tam hrubé pravopisné chyby, tak obsah je práve takýmto detským písaním značne dehonestovaný. To nikto z Vás neovláda gramatiku???

Sláva!

(Budislav, 24. 2. 2010 17:49)

Vďaka za komentár. možem len suhlasit s tým co si napísala. a samozrerjme som rád že sa ti páči stránka našej občiny. Bohovia s tebou.

Slovanska viera

(Vesna, 24. 2. 2010 15:03)

Je to nadherne a ciste ako studnicka-ctit si vieru Slovanov, Peruna. Je to ctit si prirodu...vodu, vzduch, slnko, stromy, kvety.Nemyslim si, ze je spravne dosadit na tron jedineho Boha Dakuje za Vase hodnotne prispevky.

bogowie słowiańscy

(Andrzej, 10. 10. 2009 15:19)

A co na to wszystko jeden prawdziwy Bóg?. Czy w Niego nie wierzycie jak Wasi przodkowie. To co tu czytam jest już niebezpieczne.
To co robicie to nie zabawa ale niebezpieczna gra która zazwyczaj kończy się pustką duchową i okultystycznym zniewoleniem wymagającym egzorcyzmów.
Pozdrawiam.
Andrzej