Alatyr – posvätný kameň Slovanov
Kameň Alatyr sa má nachádzať v strede sveta a predstavuje centrum mytologického vesmíru, tradične sa umiestňuje na východnú stranu, na rajský ostrov Bujan (ostrov večnej jari (leta) - bujný-jarý t.j. plný života a sily). Tento rajský svet, kde sú všetky stromy zo zlata, nám pripomínajú aj rozprávky, kde sa za morom nachádza zlatá krajina, miesto plné rôznych mýtických až božských postáv.
S Alatyrom úzko súvisia dve mýtické postavy. Prvou je dievčina- mladucha sediaca na Alatyre, „zašívajúca rany“ a „liečiaca choroby“. Býva nazývaná Zora (Zorja), čo korešponduje s umiestnením Alatyru na východe. V postave tejto dievčiny sa zrejme projektuje staroslovanská Bohyňa (Mokoša, Lada alebo Živa?). V mladších folklórnych predstavách bola nahradená v tejto úlohe svätou Máriou Bohorodičkou.
Ďalším veľmi podstatným prvkom ľudových príbehov s Alatyrom je strom, ktorý vyrastá priamo na kameni. Tento strom vyrastá zo „sily nebeskej“, inokedy zase rieky vytekajú z jeho koreňov. Tento strom nie je druhovo špecifikovaný, „vyrástol od zeme do neba a pokryl celý svet z jedného konca na druhý“, býva ukovaný železa alebo zo zlata či striebra a dozrievajú na ňom všetky plody sveta. Pôvodná predstava by mohla byť, že sa jednalo o dub, naznačuje to i niekoľko ľudových povestí o stvorení sveta. V modernejších a kresťanstvom viac poznačených verziach týchto folklórnych predstáv nahradil strom života cédr, z ktorého bol vyrobený Ježišov kríž alebo bol priamo nahradený krížom a Alatyr bol následne stotožnený s Golgotou. Stotožnenie stromu života s kresťanským krížom vidíme i v slovenskom ľudovom umení, kde je kríž často zdobený rastlinnými motívmi, a na doskových náhrobných kameňoch je namiesto kríža kvet, ktorý v slovenskom ľudovom výtvarnom umení nahradil strom života (nezriedka vyrastá z útvaru podobnému kameňu).
Alatyr je otcom (matkou) všetkých kameňov. Môže byť malý, ale aj veľký ako hora. Niekedy sa popisuje ako leží na svätej hore uprostred sveta, uprostred ostrova Bujan. V slovanskom svete je množstvo posvätných miest, kde sa nachádza na jednom mieste (alebo v jednej lokalite) posvätná hora, posvätný kameň (skala), posvätný prameň (rieka) a posvätný strom (háj), ktoré s rôznou úplnosťou vymenovaných prvkov, akoby symbolicky kopírovali mytologické usporiadanie sveta. Alatyr ako otec všetkých kameňov súvisí predovšetkým s jantárom. Okrem toho, že priehľadný jantár ohnivej farby pripomína popis Alatyru, sa Baltské more ako bohatý zdroj jantáru v Rusku nazývalo i „Alatyrské more“.