Choď na obsah Choď na menu
 


Slovania v písomných prameňoch - 1.časť

3. 1. 2009

I. PRVÉ ZMIENKY O SLOVANOCH

Prvé historické správy o Slovanoch pochádzajú z konca 1. a začiatku 2. storočia n. l. od antických autorov Plínia, Tacita a Klaudia Ptolemaia, ktorí ich poznajú pod menom Veneti. O Venetoch nájdeme tiež zmienku na mape zvanej Tabula Peutegeriana, ktorej vznik je datovaný do 3.storočia. Táto mapa, nazvaná podľa jej bývalého majiteľa Konráda Peuntigera, je neskorý stredoveký prepis asi z 11.až 13. storočia. Na tejto mape sú dvakrát napísaní Venedi. Raz sú napísaní v Dácii medzi stanicami Ad aquas a Apulum - VENADI SARMATE a druhý raz východne od Álp Bastarnských vedľa Gepidov (PITI), Gótov (GAETE) a Dákov (DAGAE) - VENEDI.

PLÍNIUS STARŠÍ - PRÍRODOVEDA

NARODIL SA V SEVERNEJ ITÁLII. ŽIL V ROKOCH 23-79, KEDY ZAHYNUL PRI VÝBUCHU SOPKY VEZUV. ZMIENKY O SLOVANOCH SA ZACHOVALI V JEHO ROZSIAHLOM DIELE PRÍRODOVEDA.

JORDANES - O PÔVODE A DEJINÁCH GÓTOV 30-38, 116-128.

JORDANES, KTORÝ ŽIL V 6.STOROČÍ PO KRISTOVI, POCHÁDZAL Z KMEŇA GÓTOV.

Medzi nimi hlbšie vo vnútrozemí leží Dácia, opevnená strmými Alpami, ktoré pripomínajú veniec. Pri ich ľavom úbočí, ktoré sa skláňa na sever, na nesmiernych priestranstvách v smere od prameňov rieky Vistuly(dnešná rieka Visla) sa usadil ľudnatý národ Venetov. Hoci sa teraz pomenovanie Venetov obmieňa podľa rozličných rodín a lokalít, jednako sa volajú hlavne Sklaveni a Anti.

Sklaveni sídlia v priestore od mesta Novietunum a jazera, ktoré sa nazýva Mursianum, až po Danastar a na sever až po Visklu; títo majú namiesto riadnych miest blatá a lesy. Naproti tomu Anti - tí sú spomedzi nich najudatnejší - sa v miestach, kde Pontské more(Čierne more) tvorí oblúk, ťahajú od Danastra až k Danapru; uvedené rieky delí od seba vzdialenosť viacdňového pochodu.

Po krvavej porážke Herulov sa Hermanaricus vydal na ozbrojenú výpravu proti Venetom. Tí síce z hľadiska výzbroje nezasluhovali pozornosť, zato mali prevahu svojou početnosťou. Veneti sa sprvoti pokúšali vzdorovať, avšak množstvo ľudí ,pokiaľ nie sú do boja súci, vonkoncom nemôže rozhodovať, tobôž keď i Boh to dopustí, i záľaha vyzbrojených bojovníkov sa na nich zosype. Títo Veneti, ako sme už začali rozprávať v úvodnej časti výkladu, čiže vo vyratúvaní kmeňov, vyšli z jedného koreňa a teraz sú známi pod troma menami, teda ako Veneti, Anti a Sklaveni.

Novietunum - bolo to mesto ležiace na dolnom Dunaji alebo na rieke Sáve. Najčastejšie sa stotožňuje s Noviedunom (dnes Isakča).

Mursianské jazero - je to snáď bažinatá oblasť pri Murse (dnešný Osijek) neďaleko ústia Drávy do Dunaja, prípadne aj Balaton alebo Neziderské jazero.

Jordanesove delenie Slovanov na tri kmene, na Venetov, Antov a Sklavenov odpovedá aj trom archeologickým kultúram a to konkrétne:

Pamiatky typu Korčak sa nachádzajú na rozsiahlom území v pripjaťskej oblasti, na hornom Bugu, Dnestri, Prutu a v Zakarpatsku. Anti, ktorí predstavujú typ Peňkovka sú podľa archeologických dokladov rozšírení južnejšie než typ Korčak. Konkrétne na rieke Dneper, v povodí južného Bugu a medzi riekami Dnester a Prut. S touto kultúrou sa stretneme aj v oblasti dolného Dunaja, na severe Bulharska a vo východnom Maďarsku.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

k autorstvu clanku

(BibraX, 20. 6. 2013 11:03)

Povodny clanok o Slovanoch v pisomnych pramenoch, ktory je na tejto stranke rozdeleny do 4 casti je povodne zo stranky www.castrum.sk
http://www.castrum.sk/page.php?id=99
článok napísala: Mgr. Júlia Kéryová.

Mohli ste to uviest aspon v uvode. Tiez by sa vam velmi nepacilo ak by vase texty niekto uverejnoval na svojej stranke a aspon neuviedol odkial ten clanok je a kto je autorom.

Maj te sa dobre.

Vdaka

(Budislav, 10. 10. 2011 20:12)

Ďakujeme za podporu.

Drzim ti palce s celou strankou

(el_fujara_grande, 10. 10. 2011 16:50)

Drzim ti palce . V tychto dnesnych az prilis konzumnych casoch, v case totalnej schizofrenie z kozmopolitizmu , a v casoch ked sa kazdy patrioticky zamer, alebo zaujem o vlastnu krajiu a jej dejiny hned hadze do vreca spolu s hejslovakmi a sovinistami treba mat pre toto hobby dost velky zaujem, tvrdohlavost, nadsenie a vytrvalost.